slunce

Kdy: 26. září 1997
Kde: náměstí v Novém Městě na Moravě

Nasaďte si čepice
(v rámci Týdne pro duševní zdraví, který pořádá Fokus, Unijazz)

Dne 26.9. 1997 vyrazila naše čtyřčlenná skupina do ulic Nového Města na Moravě vyzbrojena papírovými čepicemi a fotografickým přístrojem. Zastavovali jsme náhodné kolemjdoucí a ptali se jich, zda by se s námi nechali vyfotografovat s čepicí na hlavě. Na několikátý pokus se nám přece jen podařilo přemluvit malou skupinku. Ptali se však proč, z jakého důvodu, co nás k tomu vede, proč zrovna oni? Ptáte se také?

Nabízím Vám tuto odpověď: V době od 20. do 27. 9. 97 probíhal na celém území naší republiky Týden pro duševní zdraví. Jedno z měst, které se aktivně zúčastnilo, bylo i Nové Město na Moravě. Pod záštitou Klubu Sluníčko - UNIJAZZ probíhala akce nazvaná PANOPTIKUM, jejímž cílem bylo, jak je již uvedeno výše, dosáhnout toho, aby se s námi spoluobčané nechali vyfotografovat s papírovou čepicí na hlavě. Čeho jsme tím chtěli docílit? Šlo nám o to, aby se lidé dokázali zastavit a povznést se nad běžný životní rytmus a shon, aby v sobě našli kus dětské spontánnosti (papírová čepice je symbolem animované postavy Večerníčka) a nebáli se na veřejnosti udělat něco výstředního. Zastavovali jsme tedy skupinky i jednotlivce různých věkových, společenských i národnostních kategorií. Někteří s radostí přistoupili na náš návrh a bezeslova nasadili čepice, jiní měli spoustu výhrad a dotazů, ale nechali se přemluvit, pouze malé procento oslovených odmítlo s tím, že spěchá, nebo se s námi ani nehodlalo bavit.

A co vy? Zkuste se vžít do situace. .....nasadit čepice, rozestavět se před objektivem, pozor úsměv - vyletí ptáček, SÝÝÝÝÝÝÝÝR a CVAK!! Nechali byste se před zraky několika desítek diváků vyfotit s papírovou čepicí na hlavě?

Jiřina Makovská