slunce

OTEVŘENO - Jimramov 97
Kdy: 22. - 24.8. 1998
Kde: Jimramov

O co jde:

To si přečtěte, zajímá-li vás to, v článečku o připravovaném festivalu Otevřeno - Jimramov 98.

Jak to asi probíhalo v roce 1997:

Zapsal jeden z organizátorů, půl roku po festivalu...

 • neděle 17.8.97
  Ve 14 hod se uskutečnila vernisáž výstavy fotografií Romana Hübnera z Prahy ve staré škole na náměstí v Jimramově, v pěkném prostředí. Kromě toho, že mistr přijel pozdě, to bylo docela fajn a i nějací lidičkové přišli. Vernisážní řeč měl pan Míla Lapáček a písničkář Karel Vepřek potom zahrál několik svých písní.
 • čtvrtek 21.8. 97
  Promítání dvou filmů v místním kině - víceméně pro pořadatele. Byly to Mina Tannenbaum a Dead Man. Přes počáteční skluz a "organizační šplouchy" se začalo promítat v úctyhodně zaplněném kině, přijeli totiž ještě kromě pořadatelů lidi z nedalekého Zbytova. Filmy byly výtečné a zvláště pak Dead Man Jima Jarmusche s muzikou Neila Younga, doporučujeme ke shlédnutí.
  V parku mezitím zástupce atelieru A.P.A.Č. pan Meloun tvořil s pomocí několika ochotníků objekty na festival - třímetrové kuře: svařovaná konstrukce, kašírovaný papír. Atelier A.P.A.Č. tentokrát nebyl kompletní, poněvadž podstatná část byla vycestovaná v Mongolsku a nestihli se vrátit (pan arch. Pavel Kocych a Svatava Kocychová).
 • pátek 22.8. 97
  Největší nápor na organizační rozjezd festivalu, tentokrát to ale proběhlo bez nějakých větších potíží či křečí. V 18 hod festival skutečně začal, v parku Bludník přivítal dorazivší obecenstvo pan Lavický z Klubu Sluníčko a o chod programu na jevišti se staral pan Michael Otřísal. Začínala Rezavá klec - příjemný a dobře hrající bigbít. Potom Český chléb - sami se chrakterizují jako agrorock. Michael - tak trochu pózující pop, Hadry z těla - těžko zařaditelná parta hrající muziku s keltskými kořeny, ale velmi osobitým způsobem, Původní bureš - živelný rock, který nechyběl snad na žádném Jimramovu, Traband - výborný písničkářský bigbít Jardy Svobody, Neutuchjící veselí - dobře hrající kapela s poetickými texty a lesním rohem. A konec, je asi 3:30 - sobotní ráno, časově se program poněkud vymkl z ruky.
 • sobota 23.8. 97
  Trochu kalné ráno, i když počasí přeje. Pořadatelé se asi od 8 hod snaží uklidit park. První divadlo začíná v 9:30 - poličské uskupení Poprask, hrají nahlas a bez ostychu a tak se pomalu park začíná probouzet. Další divadlo: Orfeus, pod vedením pana principála Vašinky. Přes počáteční nepatrné zděšení a rozpaky se pouštějí do hraní pohádky o Sněhurce, to už je na trávníku pod lípou, kde se hraje, poměrně slušný počet lidí. Pan Vašinka o tomto vystoupení napsal pěkný článek do Literárních novin, velice nás tím potěšil. Taky se už promítá: Dead Man a Mina Tannenbaum.
  Ve 12 hod začíná hlavní sobotní koncert. Taky ještě paralelně probíhá výtvarná a divadelní dílna, zvláště pak výtvarná dílna bylo pro nás velmi milým překvapením - ve "špičce" zde tvořilo s velkým nasazením asi 30 lidí a některé vzniklé objekty (drátové konstrukce potahované papírem, barevné pojednávky...) byly velmi zdařilé. Divadelní dílna probíhala poněkud izolovaně v zámeckém parku u kostela.
  Kapely snad jen vyjmenuji: Pokušení sv. Antonína, 4+1 band, Houby s octem, Betlém´s band, Chesed, Jan Sobotka, Jericho, Tadeáš Staniek, Berani, Švihadlo, Eva Henychová, Blues band Luboše Andršta, plzeňská koncovka: Pellarův pavilon, Panoptikum, Znouzectnost. Konec je zase ve 3 hod.
 • neděle 24.8. 97
  V 10:30 začíná koncert žáků Církevní konzervatoře z Kroměříže: koncert pro dvě trubky a varhany - v evangelickém kostele v Jimramově.
  Odpoledne ještě pro vytrvalce a místní obyvatelstvo byl připraven koncert jazzového kvinteta z Kroměříže pod vedením trumpetisty Lázara Cruze - profesora konzervatoře v Kroměříži. Jenže k jeho velikému zděšení nedorazila podstatná část kapely, a tak pan profesor improvizoval se svým doprovodným pianistou na jimramovském náměstí bez kapelního doprovodu, což svým způsobem byla škoda - ale, bylo to fajn: koncert pro 30-40 lidí položených na trávě parčíku u staré školy.V 15 hod festival uzavřelo promítání filmu Šachová partie.
  Tak to bylo všechno, pouze někteří pořadatelé ještě ten den dlouho pracovali.
 • Lázaro CruzŠvihadlo
TrabandPůvodní BureOrfeusOrfeusVýtvarná dílnaVýtvarná dílnaVýtvarná dílna

Andršt - Blues BandRamblin Rex - Blues Band

Hlavní stránka Připravujeme Bylo Zajímavosti Kontakty