Podrobnější informace o účinkujících
O T E V Ř E N O - Jimramov 2001 
12. ročník festivalu
23.-26.8. 2001
neděle 19. srpna (stará škola):

Josef Tulis
umělecký kovář (narození: 6. února 1975)
1989 - 1992 SOUZ Velká Bíteš - řemeslné základy
1992 - 1994 SOUZ Boskovice - nástavbové studium
1995 - 1997 SPŠ slévárenská v Brně, obor Umělecké zpracování kovů - kovářství a zámečnictví
V rámci studia krátkodobé stáže a praxe v dílnách um. kovářů Pavla Tasovského a Františka Brodeckého. Zvláště při stáži u kováře Tasovského získává nový pohled na kovářskou tvorbu, rozšiřuje se jeho přehled a výtvarný repertoár.
Jako mauritní práci vytvořil kované křeslo, kterým si vysloužil ocenění odborné poroty kovářského setkání Hefaiston ´97, publikováno v zahraničním odborném tisku.
od roku 1993 účast na setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýn
od roku 1998 práce ve vlastní dílně
Autor nerad označuje svoji práci jako umění. Tvorba vystavených předmětů není prioritou jeho činnosti, je to výsledek spontánního odreagování od běžné kovářské praxe.

Koflík
Styl: folk. Pokud zrovna hrají s bicími tak folk – rock, sami však svůj styl shledávají jako "horácký pop", ale v podstatě a nekomplikovaně jde o S.M. tedy Sec Mazec. 
Radek Tulis -  kytara akustická, občas elfo kytara, zpěv, autor
Jirka Matějka -  klarinet, saxofony, klávesy, zpěv, muzikant

občasní členové:  
Ondra Zikmund  - k.basová, zpěv, pěkný člověk

Ondra Pohl - k.basová, zpěv, více pěkný člověk (holki to říkala)
Adam Kubíček - bicí, svaly

Historie: je pěkná. V Jihlavě v Domově mládeže se během studentských let (asi 1994 – 97) dobrým řízením osudu potkal Radek Tulda Tulis a Jiří Matějka. Tam se prvně pokusili o hraní hlavně folkových písniček, jazzem a swingem nasáklý Jiří občas prosadil Kainara atd. Po dokončení středních škol kontakt udržovali nadále. 
Tulda začal vedle hraní po tancovačkách psát první folkové písničky a s baskytaristou Ondrou Zikmundem a bubeníkem Jiřinou Šrámkem založili folk - rockovou kapelu Koflík. Později si na obohacení Tulda přizval Jiřího, který intenzivně studoval „chorusování“ na všechny nástroje, co je má doma po ruce. Hráli kde se dalo, někdy s Jiřím, někdy bez, různé nadšenecké festivaly, Auto na háčku z Vysočiny, na vernisáži, v pivnici, koncerty jen tak někde na náměstí,
u vodní nádrže atd. (Momentálně hraje Koflík bez stálého bubeníka.) 
CD: Na přelomu července a srpna 2000 natočil CD s hostem, bubeníkem Adamem Kubíčkem (jinak Blues.ex, Žďár nad Sázavou). Název CD „1001.“ vyjadřuje studiovou prvotinu a cituje z názvu jedné písně na albu „1001. stejný jiný příběh“ Nahrávka je složena z devíti písní. Autorem osmi melodií a textů je Tulda, jedné melodie Jiřík Matějka. Tulda pěkně „ohudbil“ i báseň J. Seiferta Píseň o lásce. Ta je zřejmě vůbec nejzdařilejším dílkem na albu. Za všimnutí stojí i Smutný prodavač, který má sloky na čtyři doby a refrény na tři a šest dob a výjimečně tragikomický text, v tom nejlepším i nejhorším smyslu slova. I přes to rytmus hudby povedeně koresponduje s obsahem textu. I přes (a možná právě pro) tyto „anomálie“ se toto dílko stalo od Koflíku nejvíce žádaným. 
Současnost:  Žádné velké změny, občas se šprajcuje jeden basák, tak se půjčí někde nějakej jinej. Hráli jsme na Folkové růži v Jindřichově Hradci kam jsme se dostli z předkola Zahrady v Jihlavě. Tím jsme se stali z rokové kapely půlroční kapelou, protože normálnš hrajeme jednou za rok. Na 19. srpna si nás pozval umělecký kovář Pepík Tulis na svoji vernisage do Jimramova, kde se týden na to rozběhne festival ze všech nejotevřenější, protože se jmenuje
Otevřeno 01. tím se možná staneme třetinovo roční skupinou a nutno dodat, že se budeme rádi dělit dále. Děkujeme za pozvání na váš festival. 
Uděláme asi jednu písničku za půlrok, takže konkurence nemusí mít strach, že během příštích peti let natočíme další tak podobně fantastické CD jako je to tisícáté první. 
Kontakt: Radek Tulis, Dlouhé 69, 592 55 Bobrová, okres Žďár nad Sázavou, 0616 673 504, 0608 709 630, 0604 666 301, email: tulisr@cbox.cz
 
pátek 24. srpna:

Heart of Highlands
Jan Jun - housle, kytara
anonym z 20. století - housle
Jaromír Jun - basová kytara
Přiležitostné seskupení hrající skotské a irské lidovky, jen tak, vesele  a pro zábavu.
Kontakt: Jan Jun, 0454-321112, mobil: 0723-724694

COLORMAX - příležitostné sdružení studentů různých uměleckých škol (divadelníci, vytvarní umělci, scénografové, řežiséři atd.) sestavené u příležitosti úvodního divadelního happenningu festivalu v Jimramově Jankem Jirků. V různých obměnách vytváří happenning v Jimramově letos již potřetí.
Janek Jirků
Narozen v roce 1977. S divadlem začínal na gymnáziu a ZUŠ v Novém Městě na Moravě. Nyní studuje režii na katedře alternativního a loutkového divadla AMU v Praze. V minulém roce získal zvláštní cenu na Skupově Plzni za zpracování pohádky Živá voda podle Karla Jaromíra Erbena. Divadelním happeningem, na němž se podíleli také jeho spolužáci z AMU, zahajoval festival již v minulých letech.

Tři dny na břiše
Styl: cca Blues Rock
Jan Kereszteny ­ sólová kytara
Jan Tomaštík ­ basová kytara
Marek Škrdlant ­ bicí
Stanislav Fatka ­ doprovodná kytara
Kristýna Pajdová ­ zpěv
Ivo Plhák ­ příčná flétna
Pavel Machač ­ piano, varhany Vermona.
Vznik před cca třemi lety v nuzných podmínkách, dočasný útulek pro patnáct muzikantů nejrůznější úrovně a dva průběžně spolupracující profesionální externisty jazzového i klasického vyznání. Důležité koncerty a nahrávky ­ téměř všechny.
Kontakt: Pavel Machač, Školní 311, 267 12 Loděnice tel./fax: 0311/672649 0604/206929 e-mail: pavel.machac@ff.cuni.cz

Eliata
Styl: rock
Milek Havlík ­ sólová kytara, zpěv
Ladislav Štěpán ­ 12 strunná kytara, zpěv
Radek Štěpán ­ bicí nástroje
Vítězslav Duspiva ­ baskytara
Dana Štěpánová - zpěv
Rocková skupina Eliata z Vysokého Mýta vznikla v roce 1999. U zrodu kapely byl Ladislav Štěpán, jehož písně "Tvůj plamen", "Jsi počátek i konec" nebo "Otče chválím" znějí v našich sborech už více jak čtyři roky. Jejím záměrem je vyvýšení Boží slávy, svrchovanosti a lásky a zvěstování evangelia hlavně mezi mladší generací. Tomuto cíli je přizpůsoben jak repertoár (vedle vlastních skladeb jsou zařazeny i známé křesťanské chvály), tak i vlastní aranže písní.
Rockovou tvář kapely charakterizuje sólová kytara Milka Havlíka a výrazný hlasový projev zpěvačky Dany Štěpánové. Rytmiku tvoří bicí Radka Štěpána a basová kytara Víti Duspivi. Skupina se v minulém roce zúčastnila festivalu Hradecká kytara a uspořádala několik koncertů na různých místech ČR (Tošanovice u Českého Těšína, Litomyšl, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto...). Některé z jejich písní jste mohli slyšet na kazetách Celým srdcem II a III (nahráno a aranžováno jinými interprety). V současné době probíhá v brněnském studiu rádia TWR nahrávání prvního CD "Tvůj plamen", které vyjde v srpnu roku 2001.
Kontakt: Radek Slavík, Ležáků 664/IV, 566 01 Vysoké Mýto tel: 0737/179149, e-mail: eliata@seznam.cz , www: http://mujweb.cz/www/eliata/

Jericho
Styl: bluesrock
Pavel Jun - kytara
Tomáš Jun - klávesy
Libor Kučera - bicí
Míla Lapáček - saxofon, klarinet, zpěv
Tomáš Lavický - baskytara, zpěv
Petr Machala - kytara
Jericho vzniklo na podzim roku 1986, kapela s dlouhou historií, jeví se spíše jako úkaz a rarita než úspěšná kapela. Jericho sdružuje výrazné a velmi různorodé  individuality, které jsou t.č. rozptýleny po Čechách a po Moravě - Časlav, Třebechovice, okolí Nového Města. Na koncertní muziku hodně komplikované a kvalitní texty od zejména T. Lavického, M. Lapáčka, P. Juna. Výrazný existenciální rozměr textů, kytarová sóla se zvlaštním feelingem (P. Jun hraje ještě souběžně s
Gamba Blues Bandem, jamuje prilezitostne s D. Turtevem, který si také tohoto kytaristy cení...), zvuky hammondek, expresivní zpěv, saxofon. Hráli všude možně - na dětské vánoční besídce, v Praze Na Chmelnici, v klubu Prosek, na  Festivalu Otevřeno - Jimramov, v okolí Žďárska a NMnM pro Kl. Sluníčko, Mnichovice, festival Ondřejov, VOX CLAMANTIS, pro přátele s přáteli,  atd. To vše sečteno - osobitá kapela, která ale asi nikdy nebude skvěle hrát, tlačit se na hitparádách, ale přece má okruh přátel a sympatizantů, kteří prohledli za okraj, a s vděčností muziku této kapely přijímají, chápou a vnímají. Může se to na koncertě stát i Vám, milým návštěvníkům festivalu, objeví se rezonance nikoli pouze akustická, a pak se vám poodkryje hudebni i intelektualní zarputilost těchto mužů, a užijete si to. Pokud ne, dáte si párek a pivo či jinou uzeměninu, vstupné Kl. Sluníčko nikdy nevrací.
Dema ­ MC "Knotu čadícího ..." (92), MC "Křídla andělů" (94), CD "Demo 2000 (2000), CD "Live Jimramov 2000"
Kontakt: Tomáš Lavický, 569 94 Telecí 129, tel.: 0463/736124, e-mail: tomas.lavicky@worldonline.cz
Tomáš Jun, Libušina 137, 592 02 Svratka, tel.: 0616/662422, e-mail: t.wo@iol.cz
www: http://slunce.web.worldonline.cz/slunce/jericho.htm

Bobby Houda & Gamba Blues Band
Joseph Bobby Houda - guitar, vocal
Pavel Jun - kytara
Břéťa Oliva - kytara, harmonika
Zdeněk Klon - baskytara
Stanislav Svoboda - kytara, zpěv
Jeník "HAPPY" Piška - bicí
Bobby Houda se objevil na české hudební scéně v 60. letech, kdy patřil k našim nejosobitějším beatovým zpěvákům. Normalizační proces na počátku 70. let ukončil jeho slibnou hudební dráhu. Houda nechtěl dělat příliš ústupků a raději odešel do USA. Jeho putování "západem" začala v americké soulové kapele Arthura Conleyho, pokračovalo studiem na Berklee School of Music a svá americká léta ukončil na pódiích univerzizních klubů. Po návratu do Čech v 90. letech vydal dvě alba, se kterými mu vypomohli muzikanti z okruhu ETC (první CD Wandere 1992, druhé Hlas Básníků 1999). Bobby Houda a jeho symbióza slovanské melodiky s americkým bluesovým cítěním vytváří nový styl bluesrockové hudby. Na festivale vystoupí s kapelou Gamba Blues Band.
Kontakt: J.S.A. Agency, tel./fax 0457/611552, mobil 0604/528541, www: http://www.forstrecords.cz/

Bobby Houda povede i JAZZ / ROCK / BLUES SEMINÁŘ , více informací ZDE.

Černý Mosty
Styl: bluesrock Kaplan
Jiří Fišer - kytara, harmonika, zpěv
Jan Ptáčník ­ zpěv
Ladislav Voráček ­ bass
Ctibor Kolibík ­ bicí
Vladimír Kaplan - kytara, zpěv
Vznik 3.2. 1999 18 : 00 v Táboře. 1. obsazení pouze Jiří Punda - bicí, jinak zůstává stejné. Pražské kluby (Vagon, Blues sklep, Livingstone,Jazz klub Železná, Malostranská beseda), Šumperk - Blues Aperitiv 2000 (vítězové), Blues Alive 2000, klubové vystupování.
Nahrávky CD Bluestime, prodáno cca 500 ks.
Kontakt: Jiří Fišer, tel. 0603-830541, e-mail: j.fiser@iol.cz

My Dry Willow
Styl: rock
Jiří Fišer - kytara, harmonika, zpěv
Míra Čapek ­ bicí
Vladimír Kaplan - kytara, zpěv
Jaroslav Eliška - bass
Viliam Béreš - Hammond organ
Založeni v r. 1991 (My Dry Willow = Moje suchá vrba -> Suché Vrbné je čtvrtí v Českých Budějovicích). Kapela hrála v Bunkru v Praze, účastnila se soutěže Marlboro Rock In. V r. 1991 jí vychází u Black Pointu na MC demo The Last Thing I Can Give To You. Vlastním nákladem vydává 3 CD: My Dry Willow (1995), Food of the Soul (1997) a Whisper in My Ear (2000). V letech 1997 a 1999 se účastní festivalu Vinelz am Bielersee ve Švýcarsku. Loňský Jimramov byl poslední koncert v historické podobě MDW, od září 2000 do února 2001 se měnila sestava do současného stavu.
Kontakt: Mirka Koukolová, Dukelská 17, 270 01 České Budějovice, tel. 0602/839647, e-mail: mirkakoukol@seznam.cz, www: http://www.nemcb.cz/mdw.html
Vladimír Kaplan, Ledenická 8, 370 06 Č. Budějovice, 0602/809512, 038/7413744, e-mail: nektr@seznam.cz
 
sobota 25. srpna:

Bilbovo loutkové divadlo
účinkují: Pavla Junová, Petr Jun, Rut Kučerová, Rut Junová, Ruth Junová, Jana Lacinová, Pepa Nekvinda, Tomáš Jun, Eliška Pokorná, Eliška Matoušová, Lydie Novotná, Radka a Petr Lustigovi.
hudba - Jan Jun
Je to ryze amatérské sdružení divadelníků, které vzniklo v minulém roce na Malochýně u Chotěboře péčí a nadšenectvím zejména Pavly a Petra Junových. Bez velkých ambicí hrají s nadšením pro obveselení sebe i diváků, loutky jsou řezbářská práce pana Františka Pytlíka - Hluboká u Skutče. Na Jimramov si připravili pohádkový příběh O perníkové chaloupce.
Kontakt: Pavla Junová, tel.: 0453-694876, e-mail: petr.jun@worldonline.cz Likvidace oblasti ticha (L.O.T.)
Styl: cca funky beat
Aleš Lot ­ kytara, zpěv
Radek Lot ­ basová kytara
David Lot ­ bicí
Jako host: Petr Cigl - perkuse
Vznik na přelomu 1998/99, první koncert srpen 1999, od té doby koncerty v klubech (Boskovice, Prostějov, Brno, Praha, atd.) a na menších nebo regionálních festivalech (Zemětřesení, Do korábu, atd.). V listopadu 2000 opouští kapelu kytarista a perkusionista Roman, kterého v současné době nahrazuje brněnský host Petr Cigl.
Nahrávky: 4písňové EP Domácí kosmetický salonek (prosinec 2000 na CD, duben 2001 jako 7" vinyl), 2 skladby na kompilaci Banánové sklony k houbovitosti (č EP Domácí kosmetick EP
Kontakt: Marek Rolný, Dobrovského 55, 796 01Prostějov, 0604/246080, e-mail:l.o.t@seznam.cz, www:  http://lot.hyperlink.cz

Klec
Styl: klezmer
Štefan Čulík, el. kytara
Jana Modráčková, bicí, zpěv
Martin Šmíd, kytara, flétna, zpěv
Jakub Schmid, trubka, piáno, zpěv
Jiří Váňa, basa

 

 

 

Skupina vznikla jedné únorové neděle devadesátého sedmího roku, kdy tehdejší folkrocker, flétnista, kytarista a zpěvák Martin Šmíd, nově okouzlený klezmerem, hledal uplatnění pro svůj tvůrčí přetlak a touhu hrát jako Klezmatics, které nebyla schopna pojmout jeho tehdejší skupina Lunovis. Ke spolupráci přibral svého bratra harmonikáře Michala Šmída a spoluhráče z Lunovisu basistu Filipa Guta.
Nově vzniklé trio s narychlo obměněným basistou (Filip nestíhal chodit na zkoušky, pohotově zaskočil Ondřej Kudyd Tichý) se poprvé objevilo 17.6. v klubu u Rafa na Hanspaulce.
Na podzim 1997 zvuk kapely obohatila elektrická kytara Antoníha Hluštíka a klarinet Martina Kopeckého (tito dva se pak střídali o basu po Kudydovi, který mezitím Klec vzdal z časových důvodů). V roce následujícím do kapely přibyl multiinstrumentalista Jakub Schmid, chtějící se v Kleci zdokonalit na trubku a obohacující folklórní melodie jazzovými názvuky.
Roky 1998 a 1999 se pro Klec nesly v duchu postupného rozrůstání repertoáru, hraní na společných akcích  (za všechny jmenujme několik povedených akcí na pražském Slamníku a u Rafa, spanilé výjezdy na Broumovsko a do Litoměřic, představení v čáslavské synagoze, nověji společné koncerty s "balkánskou" skupinou Ahmed má hlad), případně samostatných vystoupení (několik skoro-unplugged koncertů Nad Královskou oborou, když se tam ještě dalo hrát, dvojí představení pro lounské evangelické farníky a několik odpoledních hraní v jazz klubu Železná). V polovině roku 1999 se Klec také představila širší veřejnosti, a to na festivalech Litoměřický kořen, Řepice u Strakonic a Bohnice 99.
Začátek magického roku 2000 byl pro skupinu krizový. Po bolestném rozhodování ji opustil její spoluzakladatel a (jak se hned ukázalo i rytmický tahoun) Michal (naposledy si "regulárně" zahrál 8. ledna v Železné). Širokou akustickou mezeru po harmonice sice zaplnila Martinova (Ś) španělka.a piáno, pro nějž se rozhodl Jakub, solidní a vždy spolehlivý Michalův doprovod však citelně chyběl.
Na lepší časy se začalo blýskat na jaře s příchodem ex-zuby-nehtové bubenice Jany Modráčkové, který v kapele zvýšil laťku instrumentálních výkonů a přitvrdil její zvuk.
Léto 2000 bylo ve znamení změny u basy (hraní ve dvou kapelách je nad Martinovy časové možnosti, a tak jej nahradil Jiří Váňa) a změny zvuku od folkrockového k rockovému bez předpon.
V současné době (červen 2001) se kapela připravuje na natáčení svého debutového alba.
Kdo se vydá na některý koncert Klece, může se těšit na několik nejznámějších a většinu méně známých klezmerových (ale i romských a autorských) melodií, na několik jidiš a většinu českých textů a na netradiční zvuk (například "dechovou sekci" složenou z trubky a flétny). Čeho se posluchač nedočká, to je ortodoxní folklórní aranžmá, vážnosti spojené s interpretací kulturního dědictví či jasné odpovědi na otázku, zda jsou nebo nejsou hudebníci židy (případně Židy).
Kontakt: Martin Šmíd, Písecká 1, Praha 3, 130 00, tel. 0602/128963 02/71743696, e-mail: smidmart@braillnet.cz, www: http://www.fly.to/klec

 


Pepa Sanitrák & Gee Band
Styl: nevím - jazz, latin, blues, folk, etnic­ toto vše + něco navíc.
Diana Weinertová ­ zpěv, perkuse
Josef Sanitrák ­ kytara
+ kontrabas
Barová kapela. Kdysi vokální kvintet Jonáš (jednoznačný vítěz pražské Porty následně diskvalifikovaný kvůli duchovním textům, nahrávky ROSA - Jonáš, nověji kapela na albu Tomáše Najbrta, CD Twin Quartet, doprovod Jitky Vrbové a účast na řadě dalších nahrávek, každý člen někde jinde, jak už to v životě chodí­). Dnes poloprofesionální skupina, většina členů se hudbou živí hraním hlavně v pražských klubech a barech. Zpěvačka s kytaristou vystupují i komorně s repertoárem gospelů, blues, latiny a vlastních písní.
Kontakt: Josef Sanitrák, Konviktská 15, Praha 1, 02-22220594, e-mail: sanitrak@kiss.cz

Jožka Kútný
Styl: folklór
Vyrůstal ve Velké nad Veličkou, která je centrem Horňácka, jednoho z posledních regionů s nepřerušenou tradicí lidové kultury. Již ve školních letech hrál v dětském folklórním souboru Orešinka, později např. s cimbálovou muzikou Petra Galečky nebo s Lešhory. V současné době patří k nejuznávanějším kontrášům (houslista hrající protiběžné melodie vůči primášovi) na Horňácku, působí v Horňácké cimbálové muzice Martina Hrbáče a příležitostně i v mnoha jiných uskupeních.
Kontakt: Josef Kútný, Vracovská 359, 696 81 Bzenec mobil: 0605-116817

Pro babalu Aye
Styl: loving you
Markéta Puršlová: zpěv
Dagmar Danicek: příčná flétna
Jiří Janďourek: klávesy
Jakub Bartoloměj Hlaváček: kytara, zpěv
Ivan Acher: klávesy, zpěv
Adam Krejčík: bicí
Vznik na začátku 90. let na sudetských lázeňských kolonádách, později hraní i na akcích přidružených­ Změny stylu a obsazení časté, ale cyklické­
Kontakt: Jakub Hlaváček: 02/22519886, 07/24008286, www: http://lide.uhk.cz/home/pdf/student/psouhrj1/www/pro_babalu_aye.htm

Ester
Styl: etnická hudba se zaměřením na židovské tradiční písně
Alexandr Lesik Hajdovský ­ zpěv, kytara
Kateřina Hajdovská-Tlustá ­ zpěv, rytm. nástroje
Sourozenci ­ dvojčata. Vystupujeme spolu od 1. třídy. V 15 letech zakládá Lesik své první hudební skupiny, kde Káťa zpívá a píše texty, zatímco Lesik komponuje, zpívá a hraje a vede skupinu. Nejznámějšími skupinami byly F.O.K., Švehlík, později Manželé a současně Lesik hraje také v Extempore.
Ester vznikla v roce 1995. Název Ester je také názvem jedné z knih Bible. Ester obsahuje tajemství, moudrost a pravdu. Kdo je proti Židům, ten se protiví samotnému Bohu. Někdy to vypadá, že vyhrává ten, kdo osnuje proti druhému zlé plány. Konečný výsledek je ale v rukou Božích. Zvrat k dobrému může přijít zcela neočekávaně. O to větší bude potom naše radost. To Vám vzkazuje Ester.
Dohromady vydali již 12 CD, židovské písně vyšly u vydavatelství Rosa (Thákurova 3, Praha 6) na CD a MC "Tobě, Jeruzaléme", "Šálom, chaverim" a "Der Jiddische Samowar".
Kontakt: Dr. Kateřina Tlustá, Michnova 1626, 149 00 Praha 4, tel.: 02/24913792, 02/7917106, e-mail: tlustymartin@volny.cz

Strašidelný Elektrik Band
Styl: jako takové písničky bigbítovo-jazzového charakteru, řekl bych
Petr Bublák ­ kytara, zpěv
Dan Kozel ­ kontrabas (příp. baskytara)
bubeník v současné době ještě neznámý
Strašidelný Elektrik Band vzniká průběžně asi 2 roky jako místo, ze kterého by "Bubák" Bublák mohl do světa hulákat to, co si sám vymyslel. Toho, co vymysleli jiní, hraje (příp. i zpívá) dost v jiných kapelách, jako např. "Jakub Noha Band", "Volný Styl", "Sajkedelik Šraml Band" aj. V JakubNohaBandu se taky potkal s basistou Danem Kozlem a bubeníkem Vojtěchem Nohou, slovo dalo slovo a následovalo několik koncertů po pražských klubech a hospodách. Posléze kapelu opustil Vojta Noha, neboť jeho hra nepříliš odpovídala páně Bublákovým představám. S.E.B. nato vystoupil několikrát jako duo, čímž původně spíše rockové písně přirozeně nabyly jazzovějšího charakteru. V současné době (červen 2000) kapela hledá bubeníka, který by svým umem umocnil její převelice překrásnou, ehm, hudbu a taktéž po celojarní "dřině" dokončuje dvanáctipísňovou "jako takovou desku".
Kontakt: Petr Bublák, K Chabrům 7, Třebonice, 155 00 Praha 5 tel. 02/6518036, 0737/834185

Cymbelín
Styl: folk
Tomáš Šenkyřík - byskytara, kytara, zpěv
Kristýna Šenkyříková - piano, klávesy, zpěv
Pavel Rajmic - housle, mandolína
Jiří Rohel - klarinet, flétny, perkuse
Vznik Cymbelínu v r. 1997 (předtím jako trio, bez houslisty, pod n ázvem Tom Šen & Kristrýna Rohelová), od té doby stejné složení, v r. 1999 vydání 1. CD s názvem Cymbelín (vydavatelství Indies Rec.), společné vystupování (v pořadech ČT nebo na koncertech) s Karlem Plíhalem, nebo Zuzanou Lapčíkovou, nyní se chystá vydání 2. CD s názvem "Kolem osy". Držitelé Krtečka na festivalu Zahrada v roce 2000.
Kontakt: e-mail: tom_senk@hotmail.com, tel.: 05-42215366

Vladimír Merta
styl: folk v nejširším slova smyslu
V mládí jsem se zabýval malířskými a básnickými pokusy. Během studia architektury (člen Studentského parlamentu v r.1968, diplom ČVUT 1971) a během pobytu ve Francii jsem začal skládat vlastní písně. Vydal jsem brzy první LP desku u francouzské společnosti Vogue. Další publikační možnosti byly silně omezeny represivní politikou režimu. Na sklonku osmdesátých let Panton vydal dvojdesku s živým koncertem. S přestávkami jsem vystupoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty. (Scénář celovečerního filmu Opera ve vinici, FS Barrandov, režie J.Jireš, režie pořadu Tak ti ď... věnovanému památce J.Ježka a Semaforu v Lucerně, Čas her, krajiny duše, krajiny těl, Saužení lásky v Ateliéru, režie T.Rózewiče - Kartotéka v Ypsilonce). Člen OSA, pracoval jsem dva a půl roku jako člen výboru - vedoucí analytické skupiny, která sledovala metody rozkrádání na půdě Svazu. Zakládající člen Evropského kulturního klubu, za který jsem se zúčastnil setkání Sítí evropských kulturních sítí v Irsku v roce 1992. Psal jsem podněty pro ministerstvo kultury, ČT, úvahy a reflexe pro LN, Reportéra, MF dnes, AD, Jonáš, sborník folkloristických studií Národopisné aktuality, fotografoval a účinkoval ve Strážnici. Během osmdesátých let jsem psal a režíroval animované filmy.
     Od roku 1991 vydávám ve vlastním nakladatelství knihy a zvukové nosiče. Doprovázím soubor Mišpacha (dvě CD), Janu Lewitovou - (CD Sefardské inspirace), píšu scénáře a realizuji dokumentární pořady, většinou s hudebním a humanistickým zaměřením. (Divadlo světa mezi ploty, Chci bejt černej, Tajná řeč těla, Mišpacha je rodina). Uváděl jsem přímé přenosy z kavárny Paseka. Účastním se dobročinných akcí a koncertů (nadace Tolerance, Pro Patria, Lapis et lucis, nadace Kaple Ctibora Turby). Dělám scénickou a filmovou hudbu, píšu náměty animovaných filmů, zhudebňuji verše a pokračuji ve vlastní skladatelské, textařské a koncertní činnosti. (festivaly: American Folk Life, Washington. Vancouver Folk Festival, Roskilde, Tokyo, Chelltenham). Kromě folkové a lidové hudby se zajímám i o jejich přesah do soudobých experimentálních žánrů (monoopera Ikariána, koncerty a CD s Mariánem Vargou). Multietnickou kulturu a její otázky reflektuji formou rozhovorů a esejů. (Spolupráce se slovenskými časopisy Mosty, Sme). O problémy animace kultury, kterou čtvrtým rokem přednáším na UK - katedra kulturologie, se zajímám dlouhodobě, patří do sféry mých profesionálních i obecně lidských zájmů. Se studenty se učíme formulovat názory na úlohu kultury v moderní společnosti, generujeme multikulturní projekty. Vedu studenty k vlastní úvaze a kladení fundovaných otázek metodou individuálního přístupu ke studentům, s jakým jsem se setkal během dvou krátkých návštěv na amerických universitách. Mé pedagogické zkušenosti se opírají o vedení kurzů pro písničkáře, diskuze a polemiky, které vedu průběžně po celou dobu svého působení na scéně. Mohu nabídnout pohled z druhé strany - tedy jak vidí potřebu animace kultury aktivní umělec.
(převzato z WEBu)
Kontakt: Vladimír Merta - ARTeM, nakladatelství akustické hudby, U 5. baterie 5, 162 00   Praha 6, tel. 02-2431 3511, 02-2431 5411
Zastoupení: Vítek Janda, gentura Arta, Lublaňská 57, Praha 2, tel. 02-2251 1858, 0602-650 735, e-mail: 2hp@arta.cz
www: http://music.taxoft.cz/v_merta/

Oboroh
Styl: folk-rock
Stanislav Klecandr - kytara, zpěv
Vašek Klecandr - saxofon
Roman Dostál - klávesy, zpěv
Vašek Zima ­ bicí nástroje
Radek Pokorný - baskytara
Do třináctého roku existence vstoupil Oboroh ve značně pozměněné sestavě. Basistu Františka Šimečka nahradil člen Filharmonie HK Radek "Mustang" Pokorný a na postu bubeníka nahradil Romana Dostála (který nyní obsluhuje klávesy a stále více zpívá) Václav Zima. Se skupinou v posledních letech pravidelně vystupuje staronový člen Václav Klecandr. Oproti předchozím obdobím Oboroh funguje jako poněkud volnější sdružení hudebníkům každý z jeho členů má další hudební aktivity. Kytarista a zpěvák Slávek Klecandr po vydání sólového alba Protější břeh často sám, Václav Klecandr působí paralelně v pěveckém sboru Chorus Coronae, Roman Dostál nedávno založil skupinu Dancing Cloud v Rychnově nad Kněžnou, Václav Zima hraje pravidelně s Wolk Choc Ice.
Ono "volnější" pojetí ovšem neznamená, že by Oboroh přestal pravidelně zkoušet a vedle prezentace starších skladeb z předchozích 4 CD (často v nových aranžmá) nenacvičoval nový repertoár.
V "novém balení" se Oboroh představí i letos v Jimarmově.
Kontakt:

Lázaro Cruz & Kájova kapela
Styl: jazzrock a latin
Gábina Krejčiříková: flétna
Kytara: Karel Ptáček
Vratislav Křivák: baskytara
Petr Žůrek: bicí nástroje
Lázaro Cruz: trubka

Tato kapela účinkovala v řadě jazzových klubů a vystupovala na jazzových festivalech v ČR. Hraje jazzrock a latin.
Kontakt: L. Cruz, e-mail: cruz@volny.cz

Původní Bureš
Styl: psychedelic-punk-folk-rock
Jaromír František Fumas Palme - kytara, zpěv
Petr Choma Brut Herych - baskytara
Pavla Starorežná-Krucká - viola, zpěv
Marcel Pindel ­ bicí
Slávek Forman - housle
Vznik prý v roce 1984 (ale dal bych krkavce za to, že jsem jejich jméno viděl nasprejované na kavárně Slávia už o nějaký ten tok dříve). Po četných změnách v obsazení a hudebním experimentování se usadili v pražském klubovém a hospodském podvědomí (profilek viz Rock & Pop 5/94). Hojní účastníci Jimramovů a Daňkovic. Dema - rocková opera "Husí krev" (pol. 80 - let), "Live" (89), "Too Young To kozí dech, Too Old To Fly" (92), CD u Indies "Ples tapírů / Drobné radosti psychedelické kachny" (96), "Ghost do domu" (98), "Sen noci Indiánské" (01).
Kontakt: J. F. Palme, Tusarova 53, Praha 7 tel.: 80 75 21, e-mail: fumas@nm.cz, www: http://bures.znet.cz/

Bluesweiser
Ďuro Turtev ­ spev, gitara, ansámblista
Ivan Tomovič ­ gitara
Pavel "Doky" Doležal ­ sax
Juraj Gregorík ­ basgitara
Štefan Bugala ­ bicie
Bluesweiser hrá v súčastnosti dravé elektrické blues s funky, shuffle a boogie prvkami. Repertoir je postavený na vlastných kompozíciách a taktiež vlastných spracovaní prebratých skladieb. Zhruba "fifty-fifty".
Bluesweiser počas svojho trvania prešiel viacerými štádiami od čisto akustického (cca v r.1985) cez elektro-akustické (r.1989) až po dnešné elektrické. Zakladateľom bol gitarista a spevák Ďuro Turtev a harmonikár Erich "Boboš" Procházka. Rôzne modifikácie prešli prakticky všetkými dostupnými bluesovými festivalmi od Bluesfestu v Litvinove (´86 a ´87) po Blues Alive Šumperk. Dnešná zostava pravidelne hráva v bratislavskom Aligátore (Bluesové štvrtky).
Skupina si kladie za dôraz muzikálnu hravosť , invenčnosť a fun a trochu sa vyhýbajúc kopírovaním "cover" verzií známych bluesových štandardov. Spev anglicky a slovensky. Ako spomína bluesový "mamut"a filozof pán Ján Litecký-Šveda, "U skupiny Bluesweiser vernej Herakleitovskému že ´­ Ozajstné blues nezaspievaš dvakrát rovnako­´ vidno, že tu nejde o hranie konštánt prežutých stovkami muzikantov, ale o tvorivý prístup
k tomu čo tvorí základný nerv hudby XX. storočia, k blues­". Keep Bluesin'
Diskografia: Blues na Kominárskej (90, video), Bluesweiser (demo kazeta 96, 12.skladieb), Blues Slovakia ´97 (CD, 1.skladba), Slovenská Bluesová Spoločnosť č.2 (CD 98), Live at Livin´ Blues ´99 (CDemo), Blues Alive '99 Šumperk (CD)
Významnejšie vystúpenia: Filmový dokument Blues na Kominárskej 90 NonStop Blues ´86 a ´87, Litvínov Rača blues ´85, ´87, ´88, Bratislava Blues Fest Moskva ´92, Moskva, Rusko Blues Slovakia ´96,'98 Trnava , SR Blues v Petržalke ´97, SR (jam P.Lipa) Living Blues ´96 a ´99, Bratislava Jazz Fest ´98 (jam A.Šeban) ­ Poprad Hudobný festival Leto ´98, Slavonice ČR (Silvia Josifoská & Bluesweiser) Bluesfest ´98, Praha-Žižkov , ČR Blues Alive ´99, Šumperk, ČR (+ S. Josifoska) D-Jazz Fest ´99, Demandice, SR Golém BluesFest 2000, Zlín, ČR Komoča, Intern.music.fest 2000, SR
Kontakt: Ďuro Turtev, Súmračná 17, 82102 Bratislava, Slovakia tel. domov: 00421-7-43426480, práca: 00421-703-7963106 e-mail: Juraj.Turtev@intl.pcgb.com
 
neděle 26. srpna:

Vocatus
Styl: tzv. vážná hudba
Sbor - soprán: Věra Junová, Olga Kašparová, Radka Šilarová, Helena Plecháčková, Kamila Koutná, Jana Rauchfusová, Dana Dědičová, Lenka Šplíchalová
alt: Rut Kučerová, Dagmar Mundilová, Rut Junová, Olina Dvořáková, Dagmar Nekvindová
tenor: Miroslav Kadeřávek, Petr Lustyk, Tomáš Vanča, Jan Jun
bas: Petr Jun, Jan Plecháček, Ondřej Žežula
Sbor založil v prosinci 1995 v Proseči Christian Lorenz (nyní kantor pro církevní hudbu v Kolíně nad Rýnem) v době, kdy působil jako profesor na Církevní konzervatoři v Kroměříži. Vtiskl souboru zaměření na starou církevní hudbu, zvláště lutherské baroko. Od září 1997 sbor řídí Tomáš Najbrt. S ním sbor nacvičil další skladby z doby renesance, romantismu i ze současnosti. Nahrávky byly pořízeny při koncertu v Novém Městě na Moravě (březen 1998) a v Brně v Červeném kostele (říjen 1998).
Kontakt: Jan Jun, tel.:0454-321112, mobil: 0723-724694

Tomáš Najbrt
Styl: folk a folklor, hist. nástroje
Tomáš Najbrt - zpívá a hraje na dudy, loutny, kytary, citery, niněru atd.
Od původního hraní na loutnu sólově a v souborech zaměřených na historickou hudbu jsem se začal postupně víc zajímat o písně ze starých zpěvníků a lidových sbírek a hledat netradiční (nebo naopak opravdu tradiční ?) způsob doprovodu. Rád vystupuji i jako pouliční umělec nebo na jarmarcích, hradech, ale i v kostele.
Kontakt: Tomáš Najbrt Kroftova 11, 150 00 Praha 5 tel. 02/57317867, 0608/543132 e-mail: tomas.najbrt@razdva.cz (osobní kontakt upřednostňuji)
 
Hlavní stránka Připravujeme Bylo Zajímavosti Kontakty
Co je nového?