Jak se chovati na vernisáži a v obrazárně
V Pohledci 4.června 2000

Předpokládejme, že může dojít k nedopatření a do vaší schránky se vloudí pozvánka na vernisáž v místní galerii. Jak zareagujeme? Je potřeba zachovat klid a vnitřní rovnováhu. Rozhodně nezmatkujte a nedávejte najevo strach. Je lepší se chvilku držet v teple a zabezpečit si dostatkem tekutin. Pozvánku nevyhazujeme. Jedině v případě, že se vám sejdou dvě pozvánky na jednu vernisáž, můžete jednu za úplatu, např. v zimě za úklid chodníku nebo složení uhlí do sklepa, nabídnout vašemu uličnímu bezdomovci. K lepším vernisážím patří i sponzorské pohoštění a není dobré nechat pozvánku propadnout. Je možné, že se vám sejdou dvě pozvánky na jeden večer, ale na zcela dvě různé vernisáže konané v různých koncích města. Je dobré si dopředu prostudovat plán města abychom neztráceli zbytečně čas blouděním v ulicích. Každý chlebíček dobrý. Nyní už možná budu fantazírovat, ale teoreticky je vše možné. Dostanete dvě pozvánky na jednu a dvě pozvánky na druhou vernisáž v jednom večeru a ve stejném městě. Opět doporučuji variantu s vaším uličním bezdomovcem. S jednou odchylkou. Nedávejte mu k prostudování plán města. Že. Každý chlebíček dobrý. 
Po příchodu do obrazárny si odložte kabát v přetopené šatně a chladným schodištěm stoupejte až do nejchladnějšího sálu, kde se vernisáž koná. Prosím vás, nenechte se rozptylovat nějakým řečníkem nebo kvartetem či co. Ti jsou dobře zaplaceni za svůj výkon a nejsou zvědavi na vaši pozornost. Naopak. Využijte toho, že ostatní pozvaní sledují uměleckou produkci, vy si stoupněte ke stolu s pohoštěním a plníte papírové sáčky, které máte pro tuto příležitost připravené v síťovce. Pozor abyste nerozmačkali zvláště křehké kousky a aby vám neupadly okurky z chlebíčků. Na víno je dobré mít sebou prázdnou láhev od Dobré vody a malý trychtýřek. Po ukončení produkce ke stolům přichází další hosté. S těmi se srdečně zdravíme. Nevadí, když je přátelsky boucháte po zádech a prskáte na ně nedojedené zbytky z úst. 
Pokud se čirým nedopatřením dostanete do obrazárny samotné, i to vyžaduje zvláštní přípravu. Nebudete-li skrblit a o nějaký ten chlebíček z papírového sáčku se rozdělíte s hlídací stařenou pletoucí nekonečnou šálu, je dost možné, že vám projde i odnesení nějakého hodnotnějšího suvenýru.....


Vojtěch Zimund