Hurá na ples
(fejeton)

Blíží se sezóna plesů. Něco se odehraje co by buk, většinou se to ale rozjede po Vánocích. Ne každý navštěvuje tyto akce pravidelně a tak po roce člověk zjišťuje, že někdy o vánocích se výrazně zmenšilo sako přes břicho, zúžila sukně v pase a kalhoty se srazily ve stehnech, ale tiše doufá, že začátek plesu přežije ukryt u stoliu před kritickými zraky přítomných. Až se zábava rozjede a přibude „nálady“ v krvi, vpluje do davu a… ale vždyť je to jedno, po půlnoci jsme všichni kamarádi.
Platí nepřímá úměra – čím víc nóbl a větší ples, tím sušší zábava. Běžte na ples hasičů, fotbalistů nebo myslivců a pokud možno do co nejmenšího sálu v co nejmenší vesnici. Tyto akce se vyznačují tím, že je vždy plno. Pro místní to bývá často jediné povyražení za rok, takže určitě přijdou všichni a mají s sebou patřičnou chuť se bavit. V malém sále plném rozjařených lidí k sobě mají všichni opravdu blízko. Možná se budete divit, kolik lidí vás už někde určitě vidělo a chce se od vás dopídit, kde že to vlastně bylo. Obzvlášť dívky, které se plesu nezúčastnily v minulých patnácti letech letech, protože možná ještě ani nebyly na světě, a nejsou tedy tradičními návštěvnicemi, byly někde někým někdy už určitě viděny. "Já Tě (v slušnějším případě Vás) někde určitě potkal, jen si za živýho Boha nemůžu vzpomenout kde," dí místní fernetózní švihák před neznámou slečnou, kterou se snaží zaujmout.
Součástí programu plesu také bývá tombola. Do té věnuje každý člen pořádající organizace, co mu doma zrovna překáží. Na zakoupený los potom vyhraje onen dar zpět. V lepším případě vyhraje něco, co překáželo v jiné domácnosti. Teď to bude rok překážet v domácnosti jeho, než na příštím plese onu věc opět věnuje do tomboly, na zakoupený los potom vyhraje...
Kolem třetí ráno se večer začne nachylovat ke konci. Ze šatny si hosté vyzvednou oblečení a partnery a půjdou domů. Kdo bude moci, bude spát. Někteří možná mnoho spát nebudou. Nebo naopak až příliš tvrdě. Ale o tom je napsáno na dně sklenice od okurek. Plesům zdar!

RT