Ozvučovali jsme…
Hradišťan, Sjezd (nejen) evangelické mládeže, KD Sidia Olomouc, 6.10. 2001

Koncert se konal v rámci poměrně košatého celovíkendového programu.
Hradišťan přijel včas, všeobecně příjemní lidičkové. Natahali si nástroje, usadili cimbál, nasvítila se scéna a začali jsme zkoušet. Ideální spolupráce – neměli s sebou žádného „svého“ zvukaře – kroutiče, pouze člen souboru připomínal důležité věci ohledně zvuku „venku“ i na podiu, pouze jsme zkoumali barevnost zvuku, kompaktnost, jak funguje u cimbálovky rytmika (basa – kontráš), zpěvy, hall, a bylo to O.K.. Velmi příjemná spolupráce. Koncert může začít. (Oj, takhle kdyby fungovaly všechny „velké a slavné“ kapely, bez pruzení a jiných laskomin, to by se na zemi rozprostřel zvukařský ráj, nad kterým by se slastně vznášel archanděl Decibel… Vzpomenu-li na Holase z Čechomoru, či Divokýho Billa posledních dob, tak tam náš milý archanděl jistě chyběl. Kéž by jim alespoň načůral na hlavy… Pardon, to je ale nemístná představa, promiňte mi.)
Koncert začali písničkou „Na besedu idem k vám, dobrú vuolu nesem vam!“, příjemný začátek, virtuozní hráči, vícehlasý vokál jakoby srostlý z jednoho kusu. Pokračovali přes serii lidovek, přes písničky z CD Ozvěny duše, O Slunovratu přes písničky, které jsme slyšel poprvé. Krásný hlas A. Holubové i primáše J. Pavlicy. Velkomoravský chorál – mužské hlasy jakoby vpletené ve středověké rotundě, krásné texty J. Skácela… Byl to velmi euforický zážitek, zase jedna taková satisfakce pro zvukaře. V hlavě se mi ještě teď pořád honí úryvky – „jémine domine…“, „ kéž by svět trval, a my uměli nehynout…“ – aktuální!, „požáry ze čtyř stran…“, melodie lidové balady atd.
Hradišťan je skutečně zvláštní seskupení okolo Jiřího Pavlicy, výrazné i za hranicemi naší republiky. Sleduji Hradišťan už dlouho, od krajně zajímavých fůzí (ještě se Zuzanou Lapčíkovou) s jazzem, resp. E. Viklickým a jeho kolegy jazzmany, přes průniky do vzdálených kultur (Yaz-Kaz atd.). Těším se na další projekty a nahrávky této košaté osobnosti české hudební scény.
Děkuji (kolegyně KO by se ke mně jistě přidala) za pěkný koncert!
TJ