Tulda - P. Šabach: Putování mořského koně
Ahoj,
jaxem si slíbil, ulomil jsem další knížku od Šabacha. Jmenuje se Putovaní mořského koně. Název jsem nechápal, ale už chápu. Mořští koníci totiž od svých mořských konic dostanou do opatrování potomka a s ním potom putují mořem. No a tohle je o tom samém, jenže v lidštině. Karieristická mamka nechavá doma mažela se synem Pepínem. Ona se jmenuje Marie, syn Pepíno, ale jméno hlavní postavy si nepamatuju, ani nevím, jestli někde v knížce zazní. Celý příběh vypráví v první osobě právě ten hlavní postava, říkejme mu třeba Tonda. 
Tonda si píše pravidelně deníček. Každej den, pořád to stejný. Ranní věštba ze záchodové mísy, občas nějaký výstup Pepína nebo Marie, nějaký myšlenky na to, že by mohl už konečně zahnout Marii s některou z maminek, které potkává v parku na procházkách s Pepínem. Už toho má docela dost, Marie jím slovně pohrdá, večer se nechce milovat, nazívá ho nadsamcem a vodí si domů nějakýho vědátora, před kterým Tondu zesměšňuje. A pak že nelze chlapa znásilnit. Takže píše pořád celkem podobný ironický poznámky a mylšlenky. Človek má někdy pocit, že knížka bude o ničem a že by bylo lepší začít číst něco jiného, ale Šabach vždy zavčas vloží něco, čím čtenáře udrží. 
Před Vánoci Tonda zjistí, že má jenom peníze, které mu dává Marie pro Pepína, a že nebude ani schopen nadělit Ježíška. Tak si sežene práci nočního hlídače. Docela rozbouřenej život se uklidňuje, rodina se stmeluje a z příběhu čiší pohoda. Až do doby, kdy Tonda odejede na noční směnu, ačkoli ji nemá sloužit. A tak se vrací nečekaně domů. A hádejte co následuje. Možná zdánlivě ohraný příběh nalezené manželky z cizím chlapem v ložnici. Šabach to dokáže podat tak, že jsem měl pocit, jako bych stál v tom příběhu vedle Tondy, ba co hůř, jako bych byl Tonda. Pěkně to z člověkem zacloumá, vyloženě si to s Toníkem prožijete. A ještě vesejší je to, že Antonín má v ruce nefukční dřevěný kolt, který mu náhodou zůstane v kapse v práci. Následuje scénka, kterou je škoda tady líčit, protože se to musí přečíst. A to všechno potom je koncert.
Po přečtení mě můj oblíbený prodavač na nádraží řekl, že se knížka od ostatní produkce Šabacha dost liší. No, to jsem poznal i sám, je to vážně dost něco jiného. A taky už vím proč mu tuhle knížku nikdo nezfilmoval. Protože u nás nemáme Andyho Warhola.